برنامه نویسی تحت شبکه socket programming

سوکت چیست؟ سوکت پروگرمینگ چیست و چه کاربرد هایی در شبکه دارد؟ سایت آرادسئو از سوکت پروگرمینگ در آموزش های برنامه نویسی شبکه استفاده می کند؟
برنامه نویسی شبکه امروزه گسترش زیادی یافته، و هر مکانی که شما در نظر داشته باشید، از تکنولوژی برنامه نویسی شبکه بهره می برد. زیرا مزایای زیادی در انتقال داده ها و مدیریت سیستم ها دارد. مثلا در یک مکانی مانند کافی نت، سیستم، مدیریت زمان ورود و خروج تمام کاربران را به راحتی با یک نرم افزار تحت شبکه مدیریت می کند، ولی در صورت نبود شبکه، با مشکل اساسی مواجه خواهیم شد، و اگر سیستم مدیر بخواهد یک داده ای را به کل سیستم ها انتقال دهد، به راحتی با شبکه این اتفاق خواهد افتاد. برنامه نویسی سوکت پروگرمینگ نیز یکی از ابزار های مدیریت کانال های شبکه می باشد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
برنامه نویسی socket programming

سوکت چیست؟

در برنامه نویسی شبکه، یکی از بخش های مهم، سوکت می باشد. درواقع سوکت به ترکیبی از آدرس ماشین و شماره پورت گفته می شود. که ارتباطات را در شبکه برقرار می کند، و هر سیستمی که در شبکه قرار دارد، باید برای ارتباط با سایر سیستم ها، دارای آدرس و شماره درگاه باشد. زیرا سیستم سرویس گیرنده اطلاعات را از طریق سوکت دریافت می کند و همچنین سیستم سرویس دهنده نیز از طریق سوکت اطلاعات را انتقال می دهد. پس سوکت نقش مهمی در شبکه ایفا می کند. انواع سوکت های مختلف عبارتند از:
سوکت اتصال گرا
سوکت های بدون اتصال
سوکت های اتصال گرا، از پروتکل TCP برای انتقال اطلاعات، امن و بدون خطا استفاده می کند.
سوکت های بدون اتصال، از پروتکل UDP برای انتقال اطلاعات، بدون هیچ اتصالی استفاده می کند، ولی مانند سوکت های اتصال گرا امن نیستند.

برنامه نویسی socket programming

مزایا و کاربرد های socket programming

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم، که وقتی سیستمی اطلاعات را در شبکه ارسال می کند، ابتدا به سوکت می دهد و سوکت این انتقال را انجام می دهد، و سیستم مقصد این اطلاعات را در سوکت خود دریافت می کند. این عملکرد سوکت پروگرمینگ در شبکه می باشد.
همانطور که اشاره کردیم سوکت پروگرمینگ، از بهترین گزینه ها برای برنامه نویسی شبکه می باشد. زیرا در این روش ما دیگر با پروتکل های مختلف درگیر نخواهیم شد، و تنها با سوکت کار داریم. معمولا از این برنامه نویسی بسیار پر کاربرد در شبکه های مختلف استفاده می شود، تا یک کانال امنی را تجربه کنیم.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه نویسی socket programming می توانید با سایت ما در تماس باشید.
منبع: آرادسئو

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.